Zeměměřicský kurz 2019

V pondělí 17. června vyrazila naše třída na skoro dvoutýdenní zeměměřický kurz. Cesta do Jeseníků byla dlouhá a náročná, ale my jsme ji i se všemi přestupy zvládli na jedničku. Dorazili jsme zrovna na oběd, po kterém nás čekala chvíle odpočinku a první zeměměřičská přednáška. Pan učitel Jirout nás seznamoval se základními pravidly měření a vysvětlil nám vše, co jsme potřebovali vědět k práci s teodolitem. Po přednášce už nám nezbývalo nic jiného, než se pustit do práce. A tak začal první den našeho měření. Musím říct, že to bylo náročnější, než jsme čekali, ale postupně jsme se hlavně díky užitečným radám asistentů začali orientovat (tedy někteří) a práce šla čím dál tím rychleji. Na konci dne nechyběl ani první táborák, který jsme si nadmíru užili.

V následujících dnech jsme pokračovali v měření úhlů našeho území a potom přišlo na délky. Délky se měřily pomocí dlouhých pásem, ale musím říct, že některé skupiny měly možná příliš těžký terén, a proto jim to zabralo více času. Takhle to šlo několik dnů za sebou a my už z toho byli upřímně dost unavení.

Proto jsme se zaradovali, když nám bylo oznámeno, že nás v sobotu čeká celodenní výlet! Dopoledne jsme vycházeli a šli jsme okruh po okolí, který byl asi 16km dlouhý. Během něj jsme se všichni bavili a začala opět panovat veselejší nálada. Odpoledne jsme se utahaní vrátili a naplno využili možnost odpočinku před výbornou večeří.

V neděli už jsme se ale zase museli vrátit k měření. Vzhledem k tomu, že jsme každá skupina postupovala svým tempem, někdo už začínal s podrobným měřením (zaměřováním silnic, lamp, domů, atd.) a někdo byl ještě pozadu. S podrobným měřením souviselo i rýsování jednotlivých částí mapy. Tyto úseky jsme postupně spojovali a než jsme se nadáli, měli jsme před sebou skoro hotovou mapu!

Bylo úterý, poslední den na dodělání mapy. To nám ale nebránilo, abychom se ještě vydali na zdejší rozhlednu a pokochali se krajinou. Vyšli jsme na ni odpoledne a potom si užili chvilku společného času, který jsme využili k vymýšlení prezentace našeho výjezdu. Naše mapa už v té chvíli byla skoro hotová. Bylo potřeba na ní dodělat jen pár detailů a vybarvit ji. Dostali jsme se ale trochu do skluzu a vybarvovací četa mohla s vybarvováním začít až dlouho po večeři. Nakonec jsme ji ale úspěšně dokončili. Sice dost pozdě, ale přece jen. Mapa byla dokončená a my už jsme si mohli jít celí utahaní lehnout a vyspat se na poslední den. Museli jsme vstávat brzy a čekala nás zase ta stejná dlouhá a náročná cesta domů.

I když to bylo 10 dní, celé nám to uteklo rychle. Pobyt nám zpříjemňovalo výborné jídlo, které nám vařila paní učitelka Ferencová a nechyběla ani každovečerní hodina zpěvu ve zdejším kostelíčku s paní učitelkou Tsirou. Náš zeměměřický kurz jsme si ale všichni naplno užili a budeme na něj i přes všechno trápení s teodolitem rádi vzpomínat. Nakonec bych chtěla jménem celé třídy poděkovat našemu panu učiteli třídnímu, kterému za tohle všechno vděčíme.

Adéla Kulhavá, studentka 1. ročníku

volné místo

Střední škola – Waldorfské lyceum, Křejpského 1501, Praha 4 hledá pracovnici/íka úklidu od 1. září 2019. Úklid v odpoledních a  podvečerních hodinách, úvazek 1,0, mzda 17.500 hrubého.

Pište na , volejte na 608 027 219.

Festival WaldorFest100 na Vyšehradě

Vrcholem oslav 100 let od založení první waldorfské školy ve Stuttgartu bude celodenní festival na Vyšehradě v sobotu 15. 6. 2019.

Naši studenti se budou samozřejmě také účastnit, viz. program festivalu.

Slavnostní večer v Obecním domě

Zveme vás na slavnostní večer v Obecním domě, který bude zahájením pražských oslav stého výročí založení 1. waldorfské školy. Zazní sborový zpěv, symfonický všewaldorfský orchestr, uvidíte eurytmii.

Všewaldorfský symfonický orchestr je složen z přibližně osmdesáti muzikantů, žáků waldorfských základních škol, studentů středních waldorfských škol a waldorfských učitelů z deseti měst z celé České republiky. Soubor řídí hudební nadšenci a amatérští dirigenti Jaroslav Šimůnek, Dita Veselá a Zuzana Poláčková. Repertoár je sestavený na míru orchestru, v němž dostal prostor každý, kdo se chtěl této mimořádné hudební události zúčastnit. Na programu koncertu je řada rozmanitých drobných skladeb aranžovaných na míru Všewaldorfskému orchestru.

Vstupenky je možné zakoupit na stránkách Obecního domu.

Program ve formátu PDF ke stažení.

Anketa Střední škola roku 2019

“Hlasování Střední Roku je průzkumem mezi studenty a absolventy středních škol v České republice, jak se jim na jejich škole studuje nebo studovalo. Podstatné kritérium je pohled studenta či absolventa na svoji školu. Tento pohled studenta či absolventa je podle nás zásadní a vypovídá o kvalitě školy. Hlasovat v soutěži mohou studenti i absolventi středních škol prostřednictvím sociální sítě Facebook.”

Hlasujte do konce června 2019 na webu stredniroku.cz, kde najdete také pravidla soutěže a hlasovací odkaz.